VeljkoU Beogradu je 31.12.2015. godine u 91-oj godini života preminuo doajen srpske advokature g. Veljko Guberina.

Veljko Guberina je rođen 09.09.1925. godinu u Vrginmostu, Kordun, Hrvatska. Do 1941. godine živeo je u Karlovcu, Republika Hrvatska, gde je završio osnovnu školu Sveti Sava i pet razreda gimnazije. Jula meseca 1941. godine je sa porodicom bio prinuđen da izbegne u Srbiju i za vreme okupacije sa majkom i sestrom je živeo u Jagodini, gde je završio gimnaziju 1944. godine. U Beograd se g. Guberina preselio 1945. godine gde je 28.8.1945. uhapšen i osuđen na čelu jedne grupe nacionalista na tri godine zatvora. Kaznu je izdržavao u KPD Niš, odakle je pušten maja 1947. godine. Diplomirao je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Ljubljani 1951. godine, kao vanredni student koji je tokom studiranja radio, izdržavao porodicu i učio. U imenik advokatskih pripravnika upisao se 1953 godine na pripravničkoj vežbi kod advokata Milana Tadića. Deo pripravničkog staža g. Guberina je obavio i u Okružnom sudu u Beogradu. Pravosudni ispit je položio 1955 godine, a u imenik advokata Advkatske komore Srbije upisao se 1956 godine.

 

Tokom više od 50 godina aktivnog bavljenja advokaturom, Veljko Guberina se bavio krivičnim pravom i u svim slučajevima, kao branilac je isticao da se pravo ne iscrpljuje u samom tekstu propisa, da nije statična kategorija, da pravo živi i ostvaruje se u svakodnevnoj praksi. U profesionalnim krugovima, g. Guberina je bio poznat po svom govorničkom talentu i po tome je premašivao okvire sudovanja i doprinosio uzletu govorništva. Svoje mišljenje i stavove iznosio je slobodno, hrabro i borio se za iste. Svojim radom kao branilac, uspeo je da spoji nauku i lepotu izgovorene reči, da objedini nauku i umetnost. Mnoge sudske besede koje je u završnoj reči izgovorio Veljko Guberine ušle su anale najvećih advokatskih odbrana i ostavile su neizbrisiv trag u istoriji advokature Srbije i nekadašnje Jugoslavije. Kao energični pristalica ukidanja smrtne kazne, bio je jedan od osnivača „Udruženja za borbu protiv smrtne kazne“ 1981 godine sa dr Ivanom Jankovićem.

G. Guberina je bio gost na svim pravnim fakultetima u regionu, nikada nije bežao od pitanja i bio je ponosan što je celog života bio pripadnik advokature, jedine nezavisne i slobodne profesije, kako je uvek govorio. Advokatura je za Veljka Guberinu bila život i do poslednjeg daha se trudio da njegove misli budu odraz obrazovanja, vaspitanja i poštovanja. Uvek je vodio računa da njegova reč bude odmerena, poštovao je sve sa kojima se tokom života susretao, bez obzira na razlike u stavovima.

Veljko Guberina je bio branilac optuženih za ubistvo u 700 predmeta i uspeo je da svojim znanjem i advokatskom veštinom oslobodi 51 branjenika. Svojim istupima u sudnici i u javnosti Guberina je ukazao i dokazao da advokat predanim, stručnim radom i profesionalnim zalaganjem može da odbrani najviše ljudske vrednosti – slobodu i život.

U sudske anale svakako su ušli brojni slučajevi u kojima je Veljko Guberina radio: „Slučaj u vozu 116“, „Farkaždinski slučaj“, „Slučaj Točilovac“, „Slučaj Despotov“, „Ubistvo u sudnici“, „Ubistov taksiste“„Slučaj ubistva ambasadora Turske u Beogradu“, slučaj „Šalinac“ za koji je često govorio da je to njegovo životno delo jer je uspeo nakon pet godina teške borbe u sudnici da oslobodi branjenika zato što je utvrđeno da iskaz u istrazi nije pribavljen na zakonit način.

G. Veljko Guberina dobitnik je više priznanja:

– 1981. godine je dobitnik Plakete Advokatske komore Srbije za doprinos unapređenju i razvoju advokature
– 1982. godine dodeljen mu je Orden zasluga za narod sa srebrnim zracima povodom 120 godina advokature u Srbiji
– 1987. godine dobitnik je Povelje Advokatske komore Srbije povodom 125 godina advokature u Srbiji
– 2002. godine dodeljen mu je Orden rada povodom obeležavanja 140 godina advokature u Srbije
– 2004. godine dobitnik je Plakete opštine Jagodina
– 2006. godine dobitnik je Plakete Pravnog fakulteta u Nišu
– 2007. godine dobitnik je nagrade „Živojin Pavlović# za ediciju „Svedok istorije“
– 2009. godine dobitnik je „Besedničke hrisovulje“ Pravnog fakulteta u Beogradu
– 2010. godine je primio „Čudotvornu ikonu presvete Bogorodice – Čajnička krasnica“ odDabrobosanske mitropolije
– 2012. godine dobitnik je priznanja Advokatske komore Srbije za doprinos u izradi„Istoprije srpske advokature“
– 2012. godine dobitnik je Zlatne Plakete Advokatske komore Srbije za životno delo.Veljko Guberina je autor edicija „Branio sam“ i „Svedok istorije“ ističući da ono šta za nama ostaje je napisana reč. Zahvaljujući njegovom zalaganju i predanom radu sa grupom istomišljenika istorija advokature je trajno zabeležena u ediciji „Istorija jugoslovenske advokature“ i „Istorija srpske advokature – biografije znamenitih srpskih advokata.
Dužnost predsednika Advokatske komore Srbije obavljao je u dva mandata od 1984 do 1986 i od 1988 do 1990. godine.

Advokat Veljko Guberina je otišao u legendu, koju je sam stvorio za života. Verovao je u advokaturu i sebe. Živeo je u advokaturi i za nju.

Kažu da je najbolja definicija advokata: „Dajte čoveku sve odlike duha, dajte mu sve vrline karaktera, učinite da je sve video, sve naučio i zapamtio, da je bez odmora radio trideset godina svog života, da je ujedno književnik, kritičar i moralista, da ima sve iskustvo starca, živahnost i vatru mladića, nepogrešivo pamćenje deteta, PA ĆETE MOŽDA UZ TO SVE IMATI SAVRŠENOG ADVOKATA.“ – g. Veljko Guberina je oličenje ove definicje.

Komemorativni skup posvećen advokatu Veljku Guberini održaće se u Beogradu u ponedeljak 04.01.2016. u 14,00 sati u sali Advokatske akademije Advokatske komore Srbije, Dečanska 13/VI sprat. Sahrana g. Guberine je u utorak 05.01.2016. u 12,00 sati.

Preuzmite saopštenje Advokatske komore Srbije povodom smrti Veljka Guberine